olando kepure

Olando kepurė – Baltijos pajūrio traukos centras

Svarstote, ką veikti Klaipėdoje? Yra vietų, kurias galima lankyti ir lankyti, nes  jų grožis kinta ne tik kasmet, bet ir kasdien. Viena tokių vietų – Klaipėdos pajūrio ruože esanti Olando kepurė.

Kitoks Lietuvos pajūris

Net tie, kurie Lietuvos pajūryje praleidžia daug laiko, mūsų paplūdimius apibūdina kaip smėlėtus, ramius ir su gražiomis nedidelėmis kopomis bei šalia ošiančiomis pušimis. Tačiau Klaipėdoje yra vieta, į kurią nuvykęs pasijausi, lyg būtum šiek tiek kitur, beveik Skandinavijos šalyje. Tad, jei nežinai, ką veikti Klaipėdoje – gal verta pasigrožėti pajūriu? Patogiai pasistačius mašiną stovėjimo aikštelėje, vos paėjėjus šiek tiek miško takeliu atsidursite ne paplūdimyje, tačiau gerokai vaizdingesnėje vietoje – ant aukšto skardžio, kur įrengta ne viena apžvalgos aikštelė. Toks skardis Lietuvos pajūryje – vienintelis. Viršuje pūpso senoviniai, gal net ledyno palikti medžiai, o apačioje smėlėtą paplūdimį keičia akmenys ir ledyno sunešti rieduliai. Kadangi jūreiviams ši vieta iš tolo buvo panaši į Olando kepurę, šis pavadinimas išliko iki mūsų dienų.

          Rodydavo kelią jūreiviams

Olando kepurė žinoma dar iš senųjų jūrinių žemėlapių, daugiausia Vikingų ir kitų Normandijos gyventojų, taip pat pirklių ir prekeivių, nes Klaipėda visais laikas buvo aukščiausias Baltijos jūros neužšąlantis uostas. Kadangi tai išskirtinė vieta pajūrio ruože, kuri iškilusi net į 16-18 metrų aukštį, ji yra matoma net esant toli toli nuo kranto. Aukščiausia skardžio vieta siekia net 24,4 m. Žinoma, pastaruoju metu šis gamtos stebuklas jau nebenaudojamas, kaip kelio orientyras – čia susirenka jau žemės keleiviai pasidžiaugti ledyno „pastatytu” statiniu ir kraštovaizdžiu, kuris atsiveria nuo pat kepurės viršaus.

Olando kepurė kas met vis kita

Olando kepurė yra vienas iš gamtos stebuklų, kuris, deja, pavaldus laikui. Siaučiančios Baltijos jūros bangos nuolat plauna skardį ir jo smėliu apdovanoja kone visą Lietuvos pakrantę. Na, bent Girulių ir Karklės paplūdimius neabejotinai. Nors kepurė iš viršaus apaugusi tankiais pušynais, vis dažniau audrų neatlaiko ir vienas kitas sengirės medis savo nusilenkimu stichijoms keičiantis Olando kepurės peizažą. O kur dar miniatiūriniai tai išdžiūstantys tai atsinaujinantys upeliukai, kurių keletas net randa kelią į Baltijos jūrą. Olando kepurė vis labiau džiugina keliautojus ir gerai išvystyta infrastruktūra – patogūs takeliai (pavadinti Litorinos taku), gražios stebėjimo aikštelės ir kiti keliai keleliai vedantys ne tik pagal įspūdingo kraštovaizdžio skardį, bet ir po labai turtingą augmeniją.

Taigi, jei kada, nesvarbu lietingą ar saulėtą dieną, galvosite ką veikti Klaipėdoje – prisiminkite šį gamtos stebuklą ir aplankykite jį ir įamžinkite, nes rytoj jis vėl bus kitoks ir vėl mus žavės savo gamtos ir stichijų didybe.